Portal motoryzacyjny auto-news.pl

Przygotuj auto na zimę

ns 2007-10-29 12:49:12 | Kategoria: Porady dla kierowców
Przygotuj auto na zimę - Porady dla kierowców


Przygotuj auto na zimę

Okres letni już za nami. Powoli zbliża się okres zimowy. Korzystając z sprzyjającej aury i niewielkiej liczby klientów w serwisach może warto się zająć przygotowaniem pojazdu do sezonu jesienno-zimowego?


Każdy kierowca powinien zdawać sobie sprawę z tego, że nadchodzący okres to najtrudniejszy czas zarówno dla niego jak i samochodu. Dlatego, aby odbyło się bez przykrych niespodzianek należy pomyśleć o odpowiednim przygotowaniu auta do sezonu zimowego. Niskie temperatury panujące szczególnie rano sprawiają, że niejeden z nas może mieć problemy z rozruchem pojazdu. Przynajmniej raz na kilka lat należy wymieniać akumulator na nowy. Szczególnie, gdy eksploatujemy auta głównie na krótkich trasach.
O tej porze roku kłopoty zdarzają się także z układem elektrycznym, który musi znosić znacznie większe obciążenia aniżeli zwykle.
Przynajmniej raz na kilka lat należy go wymienić na nowy. Szczególnie, gdy eksploatujemy auta głównie na krótkich trasach.
Nie ulega wątpliwości, że ze względu na bezpieczeństwo nas i naszych najbliższych konieczne jest odwiedzenie w tym okresie serwisu samochodowego, zwłaszcza, że w wielu autoryzowanych punktach można często skorzystać z darmowych przeglądów. W wielu wypadkach (szczególnie u tych najbardziej zapobiegliwych) zdarza się tak, że przygotowania ograniczyć się mogą jedynie do wymiany ogumienia na zimowe oraz uzupełnienia płynu do spryskiwaczy.
Tak naprawdę przygotowanie auta do zimy to także wiele innych niezbędnych czynności. Przygotowania do zimy powinny zawierać m.in.: sprawdzenie wentylacji i układu ogrzewania. Jest to bardzo ważne ze względu na bezpieczeństwo podróżowania. Podczas jazdy nie możemy mieć problemów z odparowywaniem szyb. Należy także sprawdzić płyny chłodzące, gdyż silnik podlega dodatkowym obciążeniom i wysokim temperaturom, jak również płyn chłodzący w silniku. Substancje wchodzące w jego skład zachowują swoje optymalne właściwości przez około dwa lata. Przypatrzmy się także wycieraczkom. Należy sprawdzić silniczek oraz stan gum. W żadnym bowiem wypadku nie mogą być zniszczone. Pamiętajmy także o zastosowaniu zimowego płynu.
Na koniec sprawy związane z układem kierowniczym, hamulcami oraz doborem opon zimowych. Układ kierowniczy nie może posiadać luzów. Związane jest to także z przetestowaniem geometrii kół i zorientowaniem się nad tym, że auto nie ,,ściąga” w żadną stronę.
Okres zimowy charakteryzuje się znacznym pogorszeniem warunków jezdnych. W tym okresie droga hamowania może się nawet wydłużyć o połowę! Pamiętajmy o tym. Dlatego przyjrzeć się należy klockom i tarczom hamulcowym, jak również ilości płynu hamulcowego.
Na koniec nie zapomnijmy oczywiście o zmienieniu opon z letnich na zimowe. Te ostatnie wykonane z odpowiednich mieszanek gumy i krzemu zachowują optymalne właściwości w niskich temperaturach. Efektem tego jest znacznie lepsza przyczepność do podłoża. Auto ma wówczas znacznie mniejsze tendencje do wpadania w poślizg. Ale nie bądźmy zbyt pewni siebie. Zima to przecież zima….

Zdaniem specjalisty…

Warto już zaplanować wymianę opon na zimowe, a przy tej okazji pozostawiając auto w serwisie zlecić sprawdzenie samochodu przed okresem zimowym. Podczas takiej kontroli serwis określi między innymi stan naładowania akumulatora oraz jego zacisków, mrozoodporność oraz poziom płynu chłodniczego, stan oraz naciąg paska napędu alternatora, poziomy pozostałych płynów eksploatacyjnych. W starych olejach silnikowych może znajdować się dużo skroplonej pary wodnej, która zamarza i blokuje układ smarowania silnikiem. Warto pomyśleć o jego wymianie. Sprawdzone zostanie działanie i ustawienie świateł, oraz wycieraczek i spryskiwaczy szyb/reflektorów. Nie zapomnijmy również zaopatrzyć się w niezamarzający płyn do spryskiwaczy, skrobaczkę do szyb i odmrażacz do zamków. Warto zabezpieczyć przed przymarzaniem zamki i uszczelki drzwiowe smarując je specjalnymi preparatami silikonowymi.

Sławomir Damięcki
Kierownik serwisu
OSCAR SP ZOO

Paweł Pusz


Dodaj do: Dodaj na facebook.com Dodaj do wykop.pl Dodaj do kciuk.pl Dodaj na sledzik.pl Dodaj na blip.pl Dodaj na flaker.pl

Rekomendowani dealerzy w Twoim Regionie

Katalog firm motoryzacyjnych
BMW M2 przyłapane
Na 14 października zaplanowano debiut modelu M2 a tymczasem został zauważony na jednej  z ulic w Niemczech.  
Rajd Francji – najkrótsza runda mistrzostw
Fiński duet Jari-Matti Latvala i Miikka Anttila po raz drugi z rzędu wygrał Rajd Francji.  
Peugeot 307 (2001–2008)
Peugeot 307 to samochód o bardzo ciekawej stylistyce. Jednak jak wiadomo ładna sylwetka to nie jedyny aspekt, który należy brać pod uwagę przy zakupie samochodu używanego.
Lexus IS 300h F-Sport - Hybrydowy samuraj
Japonia to nie tylko kraj kultury, która może fascynować. Wielu osobom kojarzy się z rozwojem gospodarczym, technologią, ale i z harmonią czy spokojem. Te cechy w doskonały sposób łączy bohater naszego testu.
6 na 10 Polaków na wakacje pojedzie samochodem
Taki środek transportu to wygoda dla podróżujących i…  

Newsletter
Audi RS7 bez kierowcy
 
O nas | Napisz do nas | Redakcja | Reklama | Partnerzy | Mapa serwisu | RSS auto-news.pl
Z szuflady Wiesława Mrówczyńskiego
Mój pierwszy
Auta nowe
Auta używane
Testy aut
Porady
Auto filmy
HomeTrendy
Magazyn MotoTrendy
Copyright © 2015 auto-news.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. Realizacja: Versso